1 грудня 1991 року пройшов Всеукраїнський референдум, на якому понад 90% українців, висловилися за повноцінну державність України. Це стало безпрецедентним чином єднання нації. Саме подіям 30-річної давнини присвячений круглий стіл «День, який змінив Україну», який пройшов у Калуській центральній бібліотеці імені Тараса Шевченка.
Як повідомив «Калуш ФМ» модератор заходу, викладач Калуського фахового коледжу економіки, права та інформаційних технологій Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Олег Ониськів, без сумніву, це є дуже вдала назва, оскільки після того, як Верховна Рада УРСР прийняла доленосний документ – Акт про проголошення державної незалежності, жодна із іноземних країн не визнавала Україну як повноцінного міжнародного партнера. І тільки після проведення Всеукраїнського референдуму Україну почали визнавати як незалежну державу.
Мета заходу – фіксація споминів учасників тих подій, адже першоджерела є надзвичайно цінними для історії, зазначає Олег Ониськів: «Дуже багато калушан брали участь у тих подіях. З часом вони відходять у засвіти і разом із ними втрачаються цінні спогади і нам дуже важливо зафіксувати за допомогою якраз електронних засобів їхні свідчення, щоб у подальшому історики могли їх використовувати при написанні історичних праць».
З вітальним словом виступили заступниця Калуського міського голови Надія Гуш та директорка Калуського фахового коледжу економіки, права та інформаційних технологій ІФТУНГ Ганна Тимків.
Події, які передували проведенню Всеукраїнського референдуму, згадували учасники, які стояли біля витоків історичного становлення незалежності України. Одним із них був Євген Гірник. У 1991-му він був першим заступником голови Калуського міськвиконкому. Розповідає, за Калушем і районом закріпили Правобережжя Дніпропетровської області. Разом з однодумцями об’їздили 10 районів, агітуючи за незалежність України.
«На цьому референдумі співпали дуже багато різних інтересів – інтереси тих людей, які боролися за незалежність України, найбільше їх тоді представляв РУХ, інтереси червоних директорів, які хотіли мати власність по Україні, інтереси комуністичної верхівки, яка дуже боялася Єльцина, що він буде їх усіх ув’язнювати. Це рідко так буває в історії, щоби всі інтереси співпали. Але вони співпали і Українська держава дістала своє хрещення».
Непростою була ситуація і в самому Калуші, згадує Євген Гірник: «Хоча на попередньому референдумі – березневому – за незалежність України проголосувала понад 90% калушан. Але ситуація була дуже критичною, дефіцит усього. Ну не могло бути раю в Калуші, чи Івано-Франківській області, коли дуже критичною ситуація була по всій Україні. Але, очевидно, вплив попередніх поколінь, ну і якийсь генетичний код, закладений у Калуші, призвели до того, що і по Калушу, і по Калуському району голосування було просто під 99%».
Депутатка Калуської міської ради першого демократичного скликання Надія Рим разом із чоловіком була спостерігачем на дільниці в одному з сіл Павлоградського району, що на Дніпропетровщині. Згадує: «Коли ми підійшли до реєстрації і дали свої паспорти, паспорти ще були радянські, тільки єдине, що була обкладинка з тризубом, в тої жінки просто руки тріпалися. Коли вона той паспорт з тризубом узяла, в неї був просто шок – бандерівці приїхали. Ну і пам’ятаю ранок після виборів. Нас привезли назад у Павлоград, ми там переночували і зранку, перше, що я пам’ятаю, я почула по радіо, що відбувся референдум, незалежність України підтвердили, і Канада першою нас визнала, я так то запам’ятала».
Тож, 30 років тому українці консолідувалися навколо ідеї української державності, довели світові і, перш за все, собі, що є народом, який прагне творити власну долю на власній землі, резюмує історик, в.о. директора музейно-виставкового центру Олег Відливаний: «Україна, не зважаючи на те, що були наміри в комуністичної партії зробити якусь нову платформу різних держав, щось на кшталт нового радянського союзу, стала справжньою вільною і незалежною саме цього дня, тому власне важливо згадувати про цю подію сьогодні».
Під час заходу усі присутні переглянули відеоролик Олександра Підліснюка про участь калушан у референдумі 1991 року.