Радіо КалушFM (095) 633-12-68 Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний

Калушанам презентували «Український націоналізм» Степана Ленкавського

Переглядів: 312

17 листопада у Калуській центральній бібліотеці імені Тараса Шевченка відбулася презентація 1 та 2 томів творів Степана Ленкавського «Український націоналізм» упорядником істориком, доктором політичних наук, головою Івано-Франківської обласної ради Олександром Сичем. І відсутність світла не стало на заваді проведенню важливого заходу.

До першого тому творів Степана Ленкавського ввійшли його праці з історії українського націоналізму. Вони мають різне первісне призначення – деякі цілеспрямовано містять її виклад, інші були написані в процесі поточної діяльності ОУН і сьогодні є джерелом для її вивчення. Багато із запропонованих матеріалів мають характер внутрішньої аналітики. Вони виявлені в закордонних архівах ОУН і друкуються вперше. Хронологічно праці першого тому охоплюють весь історичний період розвитку українського націоналізму: етап протонаціоналізму, початки організованого націоналістичного руху, передісторію й історію ОУН та її закордонних структур.

До другого тому творів відомого ідеолога та Провідника ОУН, автора Декалогу українського націоналіста Степана Ленкавського ввійшли праці, що становлять ідеологічну та філософську частину його творчої спадщини. Вони широким спектром охоплюють вплив діяча на становлення світоглядних основ ОУН, виховання та політичну освіту її членства, формування внутрішньоорганізаційної системи вишколів, протиборство з більшовицьким колоніальним режимом, викриття його московського коріння й тоталітарної, антигуманної та денаціоналізаційної сутності.

Підбірка творів Степана Ленкавського пронизана ідеєю нації, її незбагненним ірраціональним гоном до життя і самоствердження, інструментальною роллю націоналізму в реалізації її призначення. Автор звертається до теми національної революції, обґрунтовує засадничий націоналістичний принцип опертя на сили власного народу, вдається до роздумів про призначення національної еліти, політичну консолідацію українського суспільства, тяглість і спадкоємність національно-визвольної боротьби. Його думки актуальні при осмисленні ряду проблем сучасного українського суспільно-політичного життя.

Важливе місце у творчості Степана Ленкавського займає націоналістичний символізм. Дух Землі і Дух крові спонукають українську націю вести одвічну боротьбу за право владарювання на своїй землі. Кожна історична форма української державності – це вияв національного інстинкту самоствердження. Боротьба породжує культ зброї і культ героїзму. Героями новітнього етапу боротьби стали Симон Петлюра, Євген Коновалець, Роман Шухевич, Степан Бандера. «В цій боротьбі вони згинули героями; а герої не гинуть марно. Вони життям своїм творять реальність, а своєю смертю – міт. Міт непоборности, змагання, величі і слави!».

До цього тому ввійшли й філософські праці та нотатки Степана Ленкавського. Його філософські зацікавлення невід’ємно й органічно пов’язані з ідеологічною діяльністю та накладають на неї свій відбиток. Автор був Філософом-ідеалістом, перебував під впливом засновників школи «філософії життя» та культивував у своїх творах високий дух ідеалізму, волі до життя, вищості духовного над матеріальним, нації як «непроминального твору» і «повноти духовного життя».

Книжка розрахована на дослідників української історії, української політологічної думки, історії та ідеології українського націоналізму й на широке коло його прихильників.

Олександр Сич зазначив, що важливо, пізнаючи український націоналізм, читати твори Степана Бандери, такі збірки як «Євген Коновалець та його доба», праці Степана Ленкавського, який був співтворцем та ідеологом ОУН та інших.

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: