4 лютого у меморіальному музеї «Калуська в’язниця» комунального закладу «Музейно-виставковий центр Калуської міської ради» відбувся лекторій «Історія ОУН», присвячений 92-ій річниці з дня створення цієї організації. Присутні на заході учні, студенти та громадськість міста мали можливість почути доповіді, присвячені діяльності ОУН, як на теренах Калущини, так і всієї Галичини.
– Мета цього заходу по поличках нагадати для чого створювалася ОУН, цілі та завдання організації, проаналізувати її діяльність, адже якщо ми говоримо про формування української держави, це важливо для розуміння власної нації, і розуміння того, що ми українці, – зазначив у коментарі «Калуш ФМ» директор музейно-виставкового центру Калуської міської ради Калуша Артур Єфремов.
На початку модератор заходу старший науковий співробітник меморіального музею «Калуська в’язниця» Олег Відливаний мав доповідь на тему «Створення Організації українських націоналістів, її діяльність на Калущині». Під час виступу він поділився з присутніми наявними архівними матеріалами та опублікованою науковою статтею на цю тематику.
– Ця політична організація була створена у 1929 році після жвавих обговорень, після зачитування більше сорока наукових публікацій. Її голова Євген Коновалець ще в 1920 році створив Українську військову організацію. Але, розуміючи плинність часу і зміни, які відбувалися на території Західної Європи і в тому числі Центрально-Східної Європи та України, яка на той момент була під владою Польщі, в Україні популярності набув інтегральний націоналізм. Автором цієї концепції є Дмитро Донцов. І тому сформувалися ряд націоналістичних організацій, які, зрештою, зорганізувалися в одну – Організацію українських націоналістів. Це було об’єднання різноманітних організацій як з Наддніпрянської України, так із Західної України та представників еміграції, – розповів Олег Відливаний.
За його словами, діяла Організація українських націоналістів і на теренах Калущини. Поряд із УВО.
– Ми знаємо з архівних джерел, а також із публікацій Зіновія Книша про те, що у 1924 році Українська військова організація здійснювала у Калуші експропріаційну акцію, а в 1930-х роках активно починає діяти ОУН на території Калущини. З архівних джерел, зокрема за 1934 рік, ми знаємо про карту на якій зображені п’ятірки ОУН, – додає Олег Відливаний.
Про розкол в Організації українських націоналістів говорила наукова співробітниця Меморіального музею «Калуська в’язниця» Людмила Андрійчук. Вона розповіла про діяльність ОУН на початку 1940 років, відносини Андрія Мельника та Степана Бандери, причини розколу в цій організації.
Цікавою та змістовною була доповідь наукової співробітниці музею-оселі родини Івана Франка комунального закладу «Музейно-виставковий центр Калуської міської ради» Наталії Мельник, яка розповіла про діяльність ОУН на території Підгірок. Її доповідь була насичена фотографіями, які вдалось зібрати під час дослідження цієї тематики.
– У результаті співпраці з краєзнавцями з цілої України до моїх рук потрапило декілька кримінальних справ за 1930, 1934 та 1940-41 роки, які стосуються проводу ОУН у Підгірках. Власне провід діяв у Калуші, Підгірках, Студінці, Боднарові та Бабині Зарічному, – зазначила Наталія Мельник.
У своєму виступі Наталія Мельник познайомила присутніх із героями ОУН, які були розстріляні НКВДистами, 4 червня 1941 року у Дем’яновому Лазі:
– Було розстріляно шестеро осіб. Троє чоловік з Бабина Зарічного. Це – Василь Стус, Степан Брицко, Дмитро Яцурак. Двоє чоловік із Підгірок. Це Олекса Івасів і Дмитро Шищук і ще один чоловік зі Студінки – Михайло Вошко. Головне, що родина дотепер не знала долі своїх родичів і дехто вважав, що вони просто пропали безвісти.
На завершення заходу доктор історичних наук, професор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Олег Малярчук охарактеризував проблематику дослідження діяльності ОУН, акцентував увагу на важливості дослідження власної історії, особливо для учнів та молоді.