Радіо КалушFM (095) 633-12-68 Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний

Стьопа-неандерталець серед сапієнсів. Артем Чапай презентував у Калуші «Дивних людей» (ФОТО)

Переглядів: 796

 «Дивні люди» - книжку з такою назвою презентував український письменник, перекладач й репортер Артем Чапай 3-го листопада в Калуській центральній бібліотеці ім. Т. Шевченка.

Артема Чапая знають за різними книжками. Хтось за найпершими – тревелогами, хтось за романами «Червона зона» та «Понаїхали», а дехто як тата в декреті, що написав однойменну нон-фікшн книжку. Торік також вийшла збірка його художніх та публіцистичних текстів «The Ukraine», повідомляє Калуська центральна бібліотека ім. Т. Шевченка.

Чотири книжки Артема Чапая потрапляли до шорт-листів «Книги року BBC». Його новий роман «Дивні люди» увійшов до довгого списку цієї премії. Над ним автор працював п’ять років. Його вважає найкращою у своїй творчості.

Роман (або за авторським визначенням, поема-рондель) «Дивні люди» побачив світ в останні дні серпня у «Видавництві 21». Історія розповідає про українського неандертальця, якого вчені відтворили з ДНК.

Головний герой – наш сучасник неандерталець Стьопа Вовк, якого українські вчені відтворили за ДНК одного з його прапра…пращурів. Стьопа-неандерталець, єдиний представник свого роду, живе серед сапієнсів (так він називає звичайних людей), розмірковує про них і часто дивується їм. Стьопа – персонаж, який одразу ламає безліч стереотипів (зрештою, це є визначальною складовою світогляду автора). Він не дикун, він лагідний, дуже добрий, зворушливий, інтелектуал, безпосередній, його наївність – результат відмінного від сапієнсів світосприйняття, метальних особливостей.

Артем Чапай наголошує на тому, що дух його твору – це «така собі універсальна любов, тільки світська». Автор порушує в романі чимало актуальних проблем: насилля над дітьми, корупція тощо.

Автор акцентує, що «абсурди» українського суспільства прагнув передати в гумористичному ключі.

«Я закоханий у цю книгу і працював над нею так довго (5 років) лише тому, що не хотів розлучатися з персонажами, а особливо – зі Стьопою Вовком», – коментує він.

Артем також поділився, що це його третій роман після «Червоної зони» та «Понаїхали», і зізнався, що зараз працює над книгою про Академію СБУ, де сам навчався близько трьох років.

В основі «Дивних людей» – потік внутрішнього мовлення Стьопи-неандертальця, що перемежовується з діалогами та полілогами. Тому мова є дуже важливою матерією цього тексту та вагомою складовою стилю Артема Чапая – автора «Дивних людей» і, зокрема, забезпечує цілковиту довіру до художньої реальності, ним створеної. Мова роману жива, персонажі розмовляють так, як, власне, і належиться їхнім прототипам.

Ось що говорить про мову свого роману Артем Чапай: «Це не стьоб, це любов і повага. До того ж, оповідь ведеться від першої особи – а герой повинен говорити відповідно до свого середовища й освіти, що він і пояснює: «Пойміть правильно». У чомусь це також полеміка. Герой міркує над тим, як це в книжці, яку він прочитав, «умудряються» говорити чистою мовою бандити чи агрономи. У «Дивних людях» є ще епізодичний, але для мене дуже важливий герой, Толік-алкоголік. Він теж пояснює, чому суржик».

А ще текст дуже дотепний, з елементами гротеску і трагікомедії, у нього є свій голос, колорит, динаміка, несподівані повороти сюжетної лінії. Нудитися не доведеться – це точно.

Читати «Дивних людей» – наче подивитися на себе у дзеркало, адже всі ми – дивні люди, ну і може, трохи неандертальці, а також це можливість побачити світ очима іншого, почути його голос. І, звісно, головний персонаж нікого не залишить байдужим та здобуде своє місце в українській літературі. Переконаний у цьому й автор.

Схожі матеріали за тегами: Артем Чапай Калуш презентація Дивні люди

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: