Радіо КалушFM (095) 633-12-68 Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний

«Великодні бофони». Калушан запрошують на лекцію про грошову одиницю ОУН та УПА

Переглядів: 227

Повстанські гроші, які вони? Чи знаєте Ви, що ОУН та УПА мали свою грошову одиницю? Якщо ні, то завітайте до Меморіального музею «Калуська в'язниця» на лекцію під назвою «Великодні бофони».

Музей знаходиться за адресою: м. Калуш, вул. Січинського, 5. Лекція відбудеться 30 квітня о 17:00, інформує «Калуш ФМ».

Бофони (скорочення від «бойовий фонд») – однобічні (рідше двобічні) грошові документи (квитанції) з національною символікою та символікою ОУН і УПА й відповідними написами (або тільки із символікою, без написів), із фіксованими номіналами чи без номіналів. Уповноважені особи від імені ОУН чи УПА видавали їх людям за добровільно внесені, стягнуті як контингент, реквізовані кошти, у вигляді готівки, іноді продуктів харчування, одягу тощо. Крім суто фінансової ролі, бофони також виконували агітаційну функцію, тому їх використовували в повстанській пропагандистській роботі.

Загалом за період 1939-1954 рр. випущено у світ близько 500 різновидів бофонів, які були у вжитку щонайменше у 12-ти областях України та Білорусі, а також частково на території Австрії, Німеччини, Польщі, Словаччини, та Чехії.

На деяких бофонах зображені танки та літаки повстанців, що відображали реальні випадки захоплення УПА цих бойових машин.

Відомі святкові різдвяні серії бофонів, на яких зображувалися мрії і сподівання українських повстанців. На купюрі «10» зображена Кремлівська стіна, до якої через площу біжать українські вояки з косами і шаблями в руках, деякі залізли на вежу, зірвали верхівку з зіркою і намагаються установити український національний прапор.

На великодніх серіях з'являється надія в те, що Україна буде незалежною державою, про що свідчать написи: «Христос Воскрес! Воскресне Україна! Воля народам! Воля людині! Смерть тиранам!».

Серед найвідоміших серій бофонів:

– у Галичині, де ходили краківські злоті, відомі серійні випуски 5, 10, 20, 50 злотих, прикрашених геометричним орнаментом із зображенням хреста і стилізованого символу єднання міста і села – зубчастого колеса і колось пшениці. На одному зі знаків проставлений номінал «1 м» – «марка»;

– у період 1944-1946 рр. ОУН випускала гроші для матеріального забезпечення армії. Бофони відігравали істотну роль як спосіб поповнення бюджету. Емітувалися серії 4, 6 і 7 номіналів без назви грошової одиниці;

– одна з найвідоміших серій отримала назву «Волинська серія» – емісія командування ОУН у 1945-1946 рр. Були номінали 5, 10, 20, 50, 100, 300, 500 і 1000 крб. Ескіз знаків виготовив відомий графік Ніл Хасевич. Велика кількість номіналів і прагнення додати їм вид «дійсних» грошей дозволяють допустити, що, ймовірно, існував план надалі зробити їх загальноукраїнською валютою.

Схожі матеріали за тегами: Калуш повстанські бофони лекція

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: