«З Калуською громадою дуже приємно працювати. Керівництво завжди залучає благодійників, донорів для реалізації ідей, що виникають у мешканців. Зокрема, надзвичайно прозора, відкрита інформація щодо соціального захисту», – такою виявилась оцінка піврічної взаємодії з громадою команди благодійної організації «Благодійний фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез».
Під час засідання Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при Калуської міської раді, що відбулося 11 вересня, регіональна координаторка Фонду Світлана Дем’янчук і регіональний юрист Дмитро Савуляк презентували звіт моніторингового дослідження місцевих політик у сфері соціальної підтримки населення, які реалізуються в Калуській міській територіальній громаді на предмет включення до них внутрішньо переміщених осіб та врахування їхніх потреб.
Дослідження проведено в межах проєкту «Підтримка спроможності системи соціального захисту населення щодо реєстрації ВПО», який реалізується за підтримки Агентства ООН у справах біженців в Україні, спільно з Радою з питань ВПО при Калуській міській раді.
На жаль, проблема ВПО не втрачає актуальності. Частина їхніх потреб у сфері соціальної підтримки покривається за рахунок державних допомог і програм. Але внутрішньо переміщеним людям важливо відчувати й отримувати підтримку і на рівні громад, до яких вони перемістились. Включення ВПО до місцевих цільових програм є одним із факторів вирішення цього питання.
Важливість проведеного дослідження полягає в оцінці залучення ВПО у життя громад, перебування їх у полі зору органів місцевого самоврядування, реагування на виклики, пов’язані з подоланням негативних наслідків внутрішнього переміщення. Крім цього, надання соціальної підтримки ВПО на рівні із зареєстрованими мешканцями громади є ключовим фактором інтеграції та адптації ВПО у громаді, яка їх приймає, зменшенні соціальної напруги.
Автори дослідження константували відкритість і доступність відповідної інформації, зокрема, у Калуському ЦНАПі, в управлінні соціального захисту населення Калуської міської ради, у міському центрі соціальних служб, в управліннях освіти, молоді і спорту, інших структурних підрозділах. У громаді реалізується значна кількість місцевих цільових програм, спрямованих на соціальну підтримку вразливих верств населення (в тім числі – на підтримку ВПО, ветеранів війни, осіб, постраждалих від збройної агресії рф). У цьому напрямку, за оцінкою авторів дослідження, Калуська громада працює дуже потужно і, попри виклики часу, знаходить необхідні ресурси для фінансування цих програм.
Також благодійна організація «Благодійний фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» здійснювала моніторингове дослідження житлової політики щодо вразливих верств населення в Калуській громаді. Зараз завершується макетування звіту і невдовзі представники Фонду проведуть аналогічну презентацію з відповідними висновками і рекомендаціями.
За інформацією голови Ради з питань ВПО Валерії Пруднікової, на даний час у Калуській територіальній громаді мешкає близько 5 тисяч внутрішньо переміщених осіб.
На завершення засідання, з нагоди першої річниці діяльності Ради з питань ВПО при Калуській міській раді, заступниця міського голови Наталія Кінаш вручила подяки міського голови усім 18 членам Ради.