Радіо КалушFM (095) 633-12-68 Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний

Рівняння з багатьма невідомими, або Децентралізація по-українськи | КАЛУШПРО

Переглядів: 1369


І хоча перший етап загальної реформи з децентралізації влади, тобто об'єднання територіальних громад, розпочато і вже Кабміном затверджено перспективні плани об'єднаних громад областей, а в деяких новоутворених громадах навіть проведено вибори, запитань щодо подальшого їх функціонування наразі більше, ніж відповідей.
Тож з метою інформування громадськості та роз'яснення проблемних моментів громадські активісти й експерти розпочали Всеукраїнську інформаційну кампанію «Посли реформ». У рамках цієї кампанії 1 грудня відбулося і кілька зустрічей у Калуші, зокрема прес-конференція з журналістами та нарада з питань децентралізації з представниками місцевої влади, керівниками установ та організацій району, громадськими діячами. «Послами реформ» на зустрічі були народний депутат Павло Кишкар та директор Офісу реформ в Івано-Франківській області Руслан Панасюк.
За словами позафракційного народного обранця Павла Кишкаря, «вони є підтримкою ініціативи децентралізації й інструментом вирішення питань». Тобто покликані донести позиції, які вже є, та прорекламувати саму ідею децентралізації.
Очільник Офісу реформ своєю чергою наголосив, що реформа децентралізації потрібна, оскільки це стратегія національного успіху і вектор руху на наступне десятиліття. Він також акцентував увагу на тому, що Івано-Франківщина вже представлена трьома об'єднаними територіальними громадами, одна з яких – Верхнянська. Проте процес об'єднання громад в області триває. Процедуру реєстрації пройшли Білоберізька та Бурштинська ОТГ. Високий рівень готовності до об'єднання у громад Галицького та Тлумацького районів. Загалом із 63 перспективних планів громад області Кабмін погодив 53.
Оскільки окремі села у нас не готові до передачі повноважень, то й потрібно формувати об'єднані територіальні громади, які б могли взяти на себе і відповідальність, і повноваження, і фінанси, вважає Руслан Панасюк. Наразі новоутворені на Прикарпатті громади, не можуть вирішити питання з реєстрацією, оскільки достеменно не знають, іти шляхом ліквідації чи злиття. Зіткнулися вони і з кадровою проблемою. Однозначно, першопрохідцям в даній ситуації непросто. Загалом, за словами фахівця, на голів новообраних громад звалилася маса проблем, бо нема зрозумілої державної позиції та й законодавець не встигає за процесом. Проте він обнадіяв, що недавно Верховна Рада України вже прийняла в цілому закон «Про адміністративно-територіальний устрій України» та ряд інших законів, які усувають проблеми децентралізації.
Водночас пан Панасюк запевнив, що держава зацікавлена в тому, щоб реформа відбулася і ті, хто об'єдналися першими, отримають бонуси. Перевагу у фінансуванні об'єднаним територіальним громадам надаватиме і Фонд регіонального розвитку. Окрім того, такі громади, як і міста обласного значення, отримають від держави значні фінансові ресурси на виконання повноважень у сфері освіти і медицини. До місцевих бюджетів планується спрямувати 60% податку на доходи з фізичних осіб, 10% податку на прибуток підприємств, частково екологічний податок, 100% земельного податку та податку з нерухомості, а також акцизний.
Павло Кишкар також поінформував присутніх, що в рамках кампанії «Посли реформ» будуть проводитися тренінги та одно- чи двотижневі курси на обласному рівні. Це допоможе об'єднаним громадам подолати ті труднощі, з якими вони стикатимуться у процесі свого становлення. Експерти підказуватимуть, що робити в тих чи інших ситуаціях, коли є суперечності в законодавстві.
Загалом дана зустріч носила більш ознайомчий характер. Присутні експерти виклали загальновідомі сентенції і не вказали ніяких конкретних шляхів з вирішення питань. Проблема в тім, що куди не копни, то все впирається у законодавчу базу, яка до кінця не сформована, а відповідно не прописані і ті механізми, якими у своїй діяльності мають керуватися об'єднані територіальні громади. Тож, напевно, першопрохідцям, які пішли на об'єднання, незважаючи на обіцяні державою бонуси, доведеться набити чимало гуль.

Анастасія ВОЛЬСЬКА

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: