Радіо КалушFM (095) 633-12-68 Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний

У Карпатах облаштували маршрут до бункера полковника УПА «Грома» (ФОТО)

Переглядів: 258

Цими вихідними, 21-24 квітня, команда волонтерів, яку сформували ГО «Гірський рятувальний центр» спільно із Надвірнянським туристично-інформаційним центром, Природним заповідником «Горгани», здійснили еколого-туристичну експедицію з облаштуванням турмаршруту на гору Березовачка до бункера полковника «Грома» – Миколи Твердохліба.

Цей туристичний маршрут середньої складності, протяжністю 4,5 км, перепад висот до 700 м, розпочинається у с. Зелена, його частина проходить межею ПЗ «Горгани», йдеться на сторінці Гірського рятувального центру, інформує «Калуш ФМ».

Попри прогнози погоди, яка обіцяла бути несприятливою, понад 20 відчайдухів прибирали сміття біля Бистриці-Надвірнянської, чистили стежку, вперто тягнули на гору Березовачка цемент, пісок, інструменти; на початку маршруту встановили інформаційний стенд, а на стежці до бункера «Грома» облаштували місця відпочинку з лавками, ламелі яких виготовлені з переробленого в майстерні EcoREactive пластику.

Микола Дмитрович Твердохліб – псевда: «Грім», «Музика», «Петро», народився у 1911 році в с.Петрилів Тлумацького району Івано-Франківської області. Загинув 17 травня 1954 року. Твердохліб був полковником УПА, референтом СБ Карпатського краю (1944-1949), командиром ВО-4 «Говерла» (1945-1954). Лицар Золотого Хреста Заслуги 1 класу.

У 1953 році, після переходу «Грома» та його штабу до Надвірнянщини, на схилі гори Березовачка збудували криївку. 17 травня 1954 чекістам вдалось дізнатись місце розташування та оточити її. Полковник відстрілювався від ворога майже день, а потім застрелився разом із дружиною. Бункер закидали гранатами, а підпільницю «Ружу» (Анну Попович) схопили. Так завершилася доля одного з найвідоміших провідників УПА, вірного сина України – Миколи Твердохліба, полковника «Грома». А історія Анни Попович та події, які відбувались у 1954 році, лягли в сценарій фільму «Жива» Тараса Химича.

Акція відбулася за ініціативою «EcoREactive: екологічні студії в Горганах», яка втілюється за підтримки Надвірнянської і Пасічнянської громад та сприяння проєкту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» Support to Nature Protected Areas in Ukraine, що фінансується урядом Німеччини через Кредитну установу для Відбудови KfW. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України є бенефіціаром проєкту.

Схожі матеріали за тегами: бункер «Грома» маршрут облаштування

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: