Радіо КалушFM (095) 633-12-68 Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний

Михайло Гаврилишин: «Тільки разом ми зможемо досягти більшого»

Переглядів: 1195

Добігає кінця 2019-ий рік. Більшість установ, організацій, підприємств підбивають підсумки і, звісно, будують плани на майбутнє. Ось що з цього приводу розповів головний лікар Калуського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Михайло Гаврилишин.

– Михайле Богдановичу, яким цей рік був для Центру, що вам вдалося зробити та якими будуть пріоритети в діяльності медустанови у 2020-ому році?

– Хочу зазначити, що цей рік для закладу був напруженим. Нам, звісно, вдалося виконати значний обсяг капітальних ремонтів. Це ремонти приміщень, центрального входу та на території закладу. Багато коштів також вклали у розвиток матеріальної бази, зокрема, придбали автомобіль, оцифрували рентгенапарат та закупили деяку іншу техніку, проте загалом ми не надто задоволені результатом, оскільки медики і далі нарікають на низькі зарплати, адже частина з них отримує мінімальну.

Проблема в тому, що ставки 370 гривень на пацієнта в рік, яку виділяє Національна служба здоров’я України відповідно до укладених декларацій, недостатньо для вирішення питань медичної допомоги та соціального забезпечення працівників. Необхідне збільшення видатків на медичну галузь на рівні держави. Сьогодні вже 16 грудня, а ми не володіємо цифрами щодо обсягів фінансування з 1 квітня, в той час коли бюджети вже затверджені. Тобто, живемо в умовах невідомості й не можемо наперед нічого передбачити і прорахувати.

– А яка все-таки кількість пацієнтів вже обрала лікарів поліклініки й уклала з ними декларації на обслуговування?

– На 16 грудня підписано 62 тисячі 680 декларацій. Звісно, це доволі непоганий результат. Проте ми можемо обслуговувати значно більше пацієнтів, тому і надалі запрошуємо жителів міста і району приходити й укладати декларації. Наступного року ми продовжуватимемо працюватимемо в цьому напрямку, оскільки за цим стоїть фінансова стабільність установи і можливість надання пацієнтам якісних послуг.

– Знаю, що в цьому році ви закупили чимало новітнього обладнання для лабораторії. Чи плануєте якісь поліпшення й на майбутнє, оскільки якість лабораторних досліджень дуже важлива, бо від цього залежить правильність встановлення діагнозу?

– У новому році ми плануємо запровадити так званий золотий стандарт забору крові і цим значно покращити якість лабораторних аналізів. Йдеться про закупівлю одноразових стандартизованих пробірок (вакутайнерів). Якщо раніше кров на біохімічний аналіз брали спершу в шприц, а потім випускали її у скляну пробірку, яка не містила спеціальних антикоагулянтів й цитрату, то з 2 січня 2020 року у нас забір крові з вени проводитиметься у спеціальну пробірку з певною кількістю реагенту, який фасується автоматизовано. Таким чином менше руйнуватимуться форменні елементи крові й якість аналізу буде кращою.

При цьому хочу наголосити, що аналіз крові на дослідження ферментів чи коагулограму варто здавати в тій установі, яка відразу робить аналізи, як у нас в поліклініці. Бо якщо постановка аналізу не пройшла протягом двох годин, то це намарно здана кров. Достовірність результату знижується до 60%. Це стосується насамперед приватних кабінетів у Калуші, які роблять лише забір крові, а дослідження проводяться у Львові чи Франківську. Пацієнти повинні зважати на такі моменти і «не вестися» на пораду деяких лікарів здати аналіз у визначеній лабораторії, бо нібито там краще роблять. Це не що інше, як корпоративне заробітчанство.

Додам також, що в міському бюджеті передбачили достатню кількість коштів на закупівлю якісних реактивів, лабораторного посуду та одноразових стандартизованих пробірок. Тому, якщо забір крові на аналізи у приватних кабінетах коштує 30 гривень, то у поліклініці для тих, хто уклав декларації з лікарями закладу, він проводитиметься безкоштовно. Для всіх інших – згідно з прейскурантом.

– Від калушан не раз доводилось чути нарікання на черги на ультразвукову діагностику. Чи не плануєте ви якимось чином вирішити цю проблему?

Проблема дійсно була. І щоб уникнути значних черг, ми збільшили кількість годин прийому лікарями УЗД-кабінетів. Зокрема, з понеділка по п’ятницю УЗД-обстеження проводиться до 18.00-19.00, а також в суботу до 14.00-15.00 залежно від графіка. Сподіваюся, що це зніме напругу.

– Михайле Богдановичу, ви неодноразово наголошували на тому, що поліклініка потребує оновлення обладнання. Чого саме першочергово потребує заклад і чи можете ви це закупити за власні кошти?

– У наступному році за кошти установи ми плануємо закупити деяке сучасне обладнання для кабінетів вузькопрофільних спеціалістів. Наприклад, колькоскоп для гінекологічного кабінету, автокератометр для офтальмологічного, гематологічний аналізатор для лабораторії. Проте основною проблемою для нас залишається оновлення дороговартісного обладнання, зокрема апаратів УЗД, мамографа та комп’ютерного томографа. Колектив не в силі зреалізувати це завдання й розраховує на допомогу як міської влади, так і великих підприємств. Тільки працюючи разом, ми можемо досягти більшого.

Також у наступному році приділятимемо увагу проведенню профілактичних оглядів відповідно до міністерських наказів і розраховуємо на розуміння першочергово самих громадян, які мають їх проходити. Люди повинні зрозуміти, що це необхідність, а не забаганка медиків.

– Зараз активно триває процес приєднання до Калуської ОТГ сіл району. В багатьох із них є амбулаторії і ФАПи. Яким чином функціонуватимуть вони і в чиєму підпорядкування перебуватимуть?

Медичні заклади сіл переходять у підпорядкування Калуського центру ПМСД. Певну роботу в цьому напрямку ми вже розпочали. Проте наразі з деяких аспектів виникають труднощі, оскільки немає розпоряджень влади щодо їх передачі. До прикладу, ми не можемо укласти договір на електропостачання й інше. Загалом у рамках діючої концепції реформи охорони здоров’я ФАПи є завідомо збитковими і не сприятимуть фінансовій стабільності нашої установи. Я вважаю, що комунальні підприємства, яким є і Калуський центр ПМСД,  не повинні бути збитковими. Коли вони потребуватимуть дотацій із бюджету, то першочергово від цього страждатиме громада, адже кошти, які могли  б піти на розвиток і реалізацію інших проєктів, треба буде витрачати на латання «дірок». Тому, на мою думку, у деяких селах  ФАПи доцільніше було б закрити. В інакшому випадку, приймаючи політичне рішення, місцеві органи влади зобов’язані враховувати фінансову складову й покривати видатки.

Користуючись нагодою, я хотів би подякувати всім медичним працівникам поліклініки – лікарям, медсестрам, молодшому персоналу за хорошу роботу, адже спільними зусиллями ми зробили чимало. Сподіваюся, що і в наступному році завдяки порозумінню нам вдасться досягти ще кращих результатів, стабільності й покращення нашого фінансового становища.

– Дякую за розмову. Успішного вам Нового року!

Людмила ПАСТУШОК.

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: