Минулого року «теплими» кредитами скористалися 300 калушан, взявши у банківських установах близько 6 млн гривень кредитів. Проте місто до кредитування не долучалося. А ось цього року калушанам вирішили відшкодовувати 5% від вартості кредиту, тобто близько 600 гривень при придбанні котла (негазового і неелектричного) та близько 700 гривень при отриманні кредиту на заміну вікон й інші енергозберігаючі матеріали.
Відповідно минулого тижня виконавчий комітет Калуської міської ради затвердив порядок відшкодування частини кредитів, залучених громадянами, об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативами для впровадження енергоефективних заходів, передбачивши у бюджеті на «теплі» кредити 300 тис. гривень.
За словами начальника управління економічного розвитку міста Юрія Соколовського, який доповідав з цього питання, відшкодування кредитів передбачається тим громадянам, ОСББ, які є учасниками державної програми відшкодування кредитів на проведення заходів з енергоефективності. Загалом у держбюджеті на цю програму у 2018 році передбачили 400 млн гривень.
Держава відшкодовує учасникам близько 20-35% вартості товару, що купується в кредит. Зокрема, 20% суми кредиту (але не більше 12 тис. грн) на придбання негазових/неелектричних котлів для фізичних осіб; 35% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн) на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб; 40% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн в розрахунку на одну квартиру) для ОСББ/ЖБК як юридичних осіб для загальнобудинкових заходів. Проте квартирам, мешканці яких отримують субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, можуть відшкодувати і до 70% кредиту.
При розгляді цього питання прозвучала інформація про те, що громадяни, які беруть «теплі» кредити, не завжди використовують кошти за призначенням. Третя частина з них просто надає банку накладні про придбання товару, якого насправді могли і не брати. Тому Юрій Соколовський запропонував вимагати у позичальників, окрім накладної, і акти виконаних робіт.
Проте цю пропозицію більшість не схвалила, оскільки цього не вимагають банки. Щодо актів виконаних робіт, то в них підприємець може вказувати і накрутки, а держава дає кредит виключно на матеріали.
Тож затверджуючи порядок відшкодування вирішили просто в кінці року зробити звіт з іменами і адресами городян, які скористаються кредитами, і подивитися, чи були взяті кошти використані за призначенням.
Інформацію щодо позичальників-калушан, які братимуть «теплі» кредити, банківські установи надаватимуть відповідно до укладеної угоди управлінню економічного розвитку міста. Відповідно до наданих банком реєстрів із міського бюджету і відшкодовуватимуться 5% кредиту, отриманого жителями міста на заходи по енергоефективності.
Юрій Соколовський також додав, що «теплим» кредитом зацікавилося і ОСББ «Січове 15», яке хоче провести утеплення всього 90-квартирного будинку.
Додамо, що «теплі» кредити у 2018 році надаватимуть «Приватбанк», «Укргазбанк» та «Ощадбанк». Проте станом на 26.02.2018 банки не відновили видачу теплих кредитів із державною компенсацією.
За неофіційною інформацією банківських працівників, поновлення видачі теплих кредитів очікується 1 березня.