28 серпня Калуська міська рада зібралася на позачергову сесію, щоб прийняти звернення до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, міністра охорони здоров’я України Максима Степанова та народних депутатів України Олега Марусяка і Едуарда Прощука з приводу неправомірного включення Калуша до «червоної» зони та запровадження найсуворіших карантинних обмежень.
Нагадаємо, що причиною для скликання позачергової сесії і прийняття звернення стало те, що напередодні Державна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийняла рішення про включення з 31 серпня Калуша до «червоної зони». Відповідно це викликало невдоволення у громади, тож 28 серпня під міською радою відбулася акція протесту. Люди обурилися, що знову закриються заклади освіти, спорту, громадського харчування, зупиниться громадський транспорт і відповідно тисячі жителів міста залишаться без роботи і засобів до існування. Відповідно присутні на акції вимагали, щоб влада захистила інтереси громади. Тож вирішили скликати позачергову сесію міськради і прийняти звернення.
На сесії виступили генеральний директор Калуської ЦРЛ Іван Красійчук, головний лікар Калуського центру ПМСД Михайло Гаврилишин, начальник міськрайонної філії ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» Богдан Пеленичка. Вони стверджували, що ситуація з коронавірусом у Калуша дійсно є складною, оскільки зросла кількість хворих і летальних випадків. За час карантину померло 14 калушан і 9 жителів району і на 28 серпня у Калуській ЦРЛ було 120 хворих з пневмоніями при 135 розгорнутих ліжках (починали із 50 ліжок). Проте це і жителі міста, і сіл району, й іногородні.
Як зазначила заступник міського голови Наталія Табачук, хоча захворюваність і кількість госпіталізованих є високою, проте впродовж останніх трьох-чотирьох тижнів показники тримаються приблизно на однаковому рівні. Якщо ж брати окремо лише Калуш, то показник захворюваності за останні 14 днів складає 97,3 випадки на 100 тисяч населення, в той час як для «червоної» зони він має становити понад 240 випадків, тому відносити Калуш до «червоної» зони не було підстав.
Міський голова Ігор Матвійчук зауважив, що загалом на державному рівні доцільно переглянути розрахунки і формулу щодо запровадження зон, а також карантинні обмеження, адже ці параметри вже не раз змінювали.
На сесії також зауважувалося, що включення Калуша до «червоної» зони є наслідком недотримання калушанами карантинних вимог, а це масковий режим у громадських місцях, гігієна рук, соціальна дистанція. Тому декотрі депутати наголошували на необхідності посилення перевірок щодо їх дотримання в транспорті, закладах торгівлі, на базарі й ін.
У результаті, депутати проголосували за запропонований текст звернення з деяким його доопрацюванням. Зокрема уточненням цифр щодо коронавірусу виключно по Калушу, оскільки Калуський район до «червоної» зони не потрапив, його залишили на наступні 2 тижні в «помаранчевій». Доопрацьоване звернення терміново мали направити адресатам.
На офіційному сайті Калуської міської ради вже оприлюднили рішення позачергової сесії «Про звернення Калуської міської ради до Прем’єр-міністра України, Міністра охорони здоров’я України та народних депутатів України» і відкорегований текст Звернення Калуської міської ради.
Голові Державної комісіїз питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій України,
Прем’єр-міністру України Денису Шмигалю
Міністру охорони здоров’я України Максиму Степанову
Народному депутату України Едуарду Прощуку
Народному депутату України Олегу Марусяку
ЗВЕРНЕННЯ
Сьогодні Калуш сколихнула новина про вчорашнє рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій України про встановлення на території нашого міста «червоної» карантинної зони з 31.08.2020 року. Таке рішення, яке прийнято без жодних роз’яснень і обговорень, є для нас доволі незрозумілим. Адже останнім часом статистика за рівнем захворюваності на COVID-19 в окремо взятому Калуші не змінювалась в прогресії, а саме:
завантаженість ліжок із підтвердженими випадками COVID-19 з числа госпіталізованих мешканців Калуша протягом останніх 5 днів коливається в межах 40-50%;
середня кількість тестувань — 141,6 випадків на 100 тис. населення (протягом останніх 7 днів);
показник захворюваності за останні 14 днів складає — 97,3 випадки на 100 тис. населення.
Внаслідок таких дій Державної комісії вже сьогодні велика кількість людей зібралися біля будівлі мерії на стихійний мітинг з вимогами не посилювати карантинні заходи. І міська рада поділяє стурбованість громади. Адже «червоний» рівень означає, що має бути зупинений громадський транспорт, зачинені школи та дитячі садки, заклади громадського харчування та ін., що в свою чергу призведе до відсутності роботи й засобів для прожиття у тисяч калушан, які можуть опинитися на межі виживання.
В той же час ми дізнаємося із засобів масової інформації про протести багатьох громад України щодо жорстких карантинних заходів. В цій ситуації ми вимушені застерегти державну владу про те, що такі настрої стрімко поширюються і серед наших людей.
Зважаючи на вищевикладене, Калуська міська рада звертається до уряду з проханням в найкоротші терміни провести позачергове засіданняДержавної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій України, на якому переглянути рішення щодо віднесення міста Калуша до «червоного» рівня епідемічної небезпеки.
Прийнято на 83 позачерговій сесії Калуської міської ради сьомого демократичного скликання 28.08.2020 р.