Радіо КалушFM (095) 633-12-68 Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний

Нова експозиція музею Калуська в’язниця: план Калуша 1787 року із замком та криниця для поливу

Переглядів: 710

В понеділок, 10-го липня, відбулась презентація експозиції музейно-меморіального комплексу «Калуська в’язниця».

Найбільша частина експозиції була присвячена розкопкам криниці, яку відкопали на подвір’ї музею (колишньої будівлі Центру науково-технічної творчості дітей, юнацтва та молоді). Цю криницю прийнято вважати замковою, адже вона знаходиться на території, яка була замковим подвір’ям.

Про розкопки розповіли працівники музею Богдан Яневич та Олег Відливаний. Олег Відливаний продемонстрував креслення криниці, які з Краківського музею привіз польський волонтер Збігнєв Балдига. Якщо на кресленнях саме відкопана криниця, то швидше за все, її основне призначення було, не питна вода, а збирання і зберігання дощової води. На думку Богдана Яневича, цю воду використовували для поливу панського саду.

Інша частина експозиції – план-карта 1787 року, яку намалював австрійський картограф Апенцеллєр. Карту також з Краківського архіву привіз Збігнєв Балдига.

На план-карті нанесений Калуш з всіма тогочасними спорудами, в тому числі і замком. Також на карті зображені природні об’єкти -  ліс, ріки та поля, На думку старшого наукового працівника Краєзнавчого музею Калущини Івана Тиміва, який презентував карту, головним її призначенням було нанести поля з вказанням якості ґрунту на них. Від цього, за словами історика, повинні були залежати податки, які платило населення.

Насамкінець, активісти Віктор Павлів та Роман Король презентували знахідки з повстанської криївки «Черемош» у Підгірках. Чоловіки передали в музей різні металеві предмети з криївки – набої та елементи зброї.

Експозиція, яку калушани побачили в понеділок є одноденною, тому що у вівторок у музеї розпочались ремонти, і експонати перенесуть в іншу кімнату.  Щодо майбутнього, то Богдан Яневич каже, що проситиме владу виділити гроші на ще одну штатну одиницю при музеї «Калуська в’язниця» – археолога.

 

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: