Радіо КалушFM (050) 66-56-321 (095) 633-12-68 (095) 633-12-68 Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний

Перерахунок пенсій на Калущині: кому, скільки і хто у виграші

Переглядів: 1106

З 11 жовтня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». На виконання цього закону був проведений масовий перерахунок пенсій. Як саме він здійснювався, що передбачав, чи всі пенсіонери отримали підвищення пенсій – про це та інше у розмові журналіста «Калуш ФМ» із заступником начальника Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області Наталією Костюк.

- Наталіє Миколаївно, яким чином здійснювався перерахунок пенсій і кого він стосувався?

- Хочу зазначити, що масовий перерахунок пенсій здійснювався автоматизованим способом  за матеріалами пенсійних справ. Перерахунку підлягали всі пенсії, призначені по 30.09.2017 року. Після завершення перерахунку були виготовлені додаткові виплатні відомості, які 10 жовтня ми передали у поштові відділення зв’язку  та установи банків,  для виплати згідно з графіком.

- Чи всі пенсіонери, яким нарахована доплата, отримають її у жовтні?

- Ні, не всі. Ті, сума перерахунку пенсій яких становить до 140 гривень, одержать її у листопаді основними відомостями. Тобто цим пенсіонерам відразу виплатять перераховану пенсію за листопад та доплату за жовтень. Всім іншим доплату виплатять  ще в жовтні, згідно з графіками дат виплат.

- А тепер поясніть, будь ласка, що саме передбачав перерахунок.

- Першим важливим моментом було осучаснення пенсій, тобто застосування нового показника середньої заробітної плати по Україні, який використовується для призначення пенсій, оскільки до жовтня цього року розміри пенсій значно відрізнялися в залежності від року звернення за їх призначенням. Наразі йдеться про показник на рівні 3764 грн 40 коп. При новому перерахунку пенсій саме цю суму перемножували на індивідуальний коефіцієнт заробітної плати  кожного пенсіонера зокрема. По суті, це і дало поштовх до збільшення пенсій багатьом. До прикладу, для пенсіонера, який пішов на пенсію до 2008 року, застосовувався показник середньої зарплати по Україні на рівні 1197 грн 91 коп. Після осучаснення індивідуальний коефіцієнт заробітної плати пенсіонера уже множиться на 3764 грн 40 коп.

Другим моментом є зменшення оцінки страхового стажу, з якого обчислена пенсія. Якщо до 1 жовтня застосовувалася кратність 1,35%, то з 1 жовтня - 1%.

Третя важлива зміна – це зняття обмеження максимальної кількості років понаднормового стажу. Якщо раніше була межа до 75 років, то тепер – без обмежень. На Калущині, до прикладу, це стосується шахтарів та людей, які працювали у шкідливих умовах за списком №1. У них 1 рік йшов за 2.

І четверте – це те, що проведено перерахунок мінімального розміру пенсії. Раніше у пенсіонерів, які мали необхідний повний стаж роботи, мінімальна пенсія була 1312 грн, а з 1 жовтня буде 1373 грн.

- Якій кількості пенсіонерів Калущини перерахували пенсії?

- У Калуші і Калуському районі ми перерахували 36,3 тисячі пенсій. Відповідно додаткова потреба для такої кількості пенсіонерів склала 18,5 млн грн. Якщо до перерахунку на виплату пенсій за жовтень пенсіонерам Калущини було необхідно 65,1 млн грн, то після перерахунку ця сума склала 83,7 млн грн. Та ці кошти є, і пенсії в нових розмірах виплачуються без жодних затримок.

- Але перерахунок, як я розумію, не обов’язково означає підвищення, оскільки до 1% зменшено оцінку страхового стажу? Тож, можливо, у декого із пенсіонерів розмір пенсії і зменшився?

- Так, підвищення пенсії торкнулося не всіх. У Калуші і Калуському районі ні копійки додаткових коштів не отримали 2 529 пенсіонерів. Серед них здебільшого ті, які пішли на пенсію у 2014-2017 роках. У декотрих із них при перерахунку пенсія навпаки зменшилася, але реально їм виплатили ту суму, яку вони отримували раніше, оскільки відповідно до закону пенсіонер не може мати меншу пенсію. У результаті їм дорахували доплату до того розміру, який вони отримували до 1 жовтня. 

- Проте у більшості пенсії таки зросли? Яку доплату отримала основна частина пенсіонерів Калущини?

- Загалом доплати до пенсії були від кількох гривень  до понад 5 тис. грн. Так, до прикладу, суми до 50 грн отримали  4 295 пенсіонерів Калуша і району, від 50 грн до 100 грн – 4 886 пенсіонерів, але основна більшість - від 100 до 200 грн. Таких налічується  8 788 чоловік. Проте варто відзначити, що чимало наших краян мають і доволі суттєві доплати. Так, від 2100 до 5 тис. грн додатково донараховано 2 150 пенсіонерам, а для 111 осіб пенсійні виплати збільшилися на понад 5 тис. грн. Найбільші суми отримали шахтарі, металурги і нафтовики. Сума доплати у частини з них значно більша, ніж раніше нарахована пенсія. Тому були навіть випадки, коли люди приходили і перепитували, чи можуть вони знімати ці гроші, бо не вірили в таке підвищення. Проте більшість громадян звертаються до нас за роз’ясненнями, оскільки очікували більших доплат і думають, що вкралася якась помилка. Але я хочу зазначити, що всі перерахунки зроблені відповідно до закону, а якщо виникнуть помилки, то ми будемо їх негайно виправляти, про що заздалегідь просимо вибачення у наших пенсіонерів.

- Наталіє Миколаївно, чи вплинув на підняття пенсії при перерахунку понаднормовий стаж?

- Насправді понаднормовий стаж, тобто стаж понад 20 років для жінок і 25 років для чоловіків, яким пенсії призначалися до 01.10.2011 року, та 30 років для жінок і 35 років для чоловіків, пенсії яким призначалися після 01.10.2011 року, як і раніше, великого значення при перерахунку не мав. Основну роль і далі відіграє загальний стаж роботи і заробітна плата. Чим вона більша, тим більша і пенсія. Тож у тих, хто мав невелику зарплатню, навіть маючи чимало стажу, по суті підвищення пенсії незначне.

- Окрім осучаснення пенсій, новим законом, очевидно, передбачені й інші зміни?

- Змін є чимало. Зокрема, вони стосуються визначення права та умов призначення пенсії за віком, спеціальних пенсій та іншого. Але про них одним словом не скажеш. Це тема окремої розмови, оскільки є багато різних нюансів і тонкощів, на яких треба зупинитися.

- Тоді дякую за надану інформацію і до наступної зустрічі.

Людмила СТЕПОВА.

Фото: УНІАН

 

 

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: