У неділю, 24 жовтня, у Краєзнавчому музеї Калущини відбулася попередня презентація збірника документів і матеріалів під назвою «Національно-визвольна боротьба УПА та підпілля ОУН на Калущині в 1944-1946 рр.», повідомляє «Калуш ФМ».
Авторами-упорядниками збірки є наукові співробітники КЗ «Музейно-виставковий центр Калуської міської ради» Іван Тимів та Людмила Андрійчук. Автор передмови до цього документального видання – Сергій Адамович, доктор історичних наук, завідувач кафедри теорії та історії держави і права, професор Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника. Науковий редактор – Олег Малярчук, доктор історичних наук, професор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.
Мета пропонованої документальної збірки – розкрити форми й методи боротьби українських повстанців і підпільників з радянським тоталітарним режимом. Часові рамки – 1944-1946 рр. – вибрані невипадково, зазначає у коментарі «Калуш ФМ» Людмила Андрійчук: «Саме ці роки були найбільш активними у діяльності ОУН і УПА не тільки на Калущині, а й загалом по Україні. Це був розквіт боротьби повстанської боротьби і тому такі часові рамки. Але, незважаючи на такий малий період, ми зібрали достатньо багато матеріалів. Наш збірник має 470 сторінок».
На підставі джерел УПА та ОУН, радянських партійних, урядових і військових чинників автори доводять неспроможність радянської влади протистояти повстанському рухові на Калущині у період його найвищого піднесення 1944-1946 рр., показують численні факти грубих порушень так званої соціалістичної законності самими партійцями та представниками силових структур, які дискредитували нову владу в очах населення краю.
За словами Івана Тиміва, книга складається зі вступу, трьох розділів, фотододатків, словника застарілих та рідковживаних слів, географічного покажчика, переліку джерел та літератури за темою видання.
«У вступній статті здійснено огляд історіографії та джерел з історії повстанського руху загалом на Станіславщині й зокрема на Калущині. Вступна стаття авторів-упорядників розкриває історіографічний та джерелознавчний аспекти дослідження історії національно-визвольної боротьби в умовах незалежності України», – зазначає Іван Тимів.
У першому розділі видання «Документи про діяльність УПА й підпілля ОУН на Калущині в 1944-1946 рр.» підібрано документи й матеріали повстанського походження (накази, звіти, листи, спогади), в яких висвітлено перебіг збройної боротьби УПА і підпілля ОУН на теренах Калущини.
У другому розділі «Спогади вояків УПА та учасників підпілля ОУН» подано спогади повстанців і підпільників.
Третій розділ «Документи радянських органів влади про боротьбу з УПА та підпіллям ОУН на Калущині в 1944–1946 рр.» – це документи радянських органів влади, що відображають боротьбу з повстанським рухом.
Людмилі Андрійчук довелося вивчити чимало документів. Каже, з документами ОУН та УПА працювати було простіше, ніж з радянськими: «Документація Служби безпеки ОУН та УПА велася більш ретельно і більш вибірково, ніж документи, які велися радянськими органами. Досліджуючи цю всю тематику, я для себе визначила, що був навіть кращий почерк у тих, хто вів протоколи ОУН та УПА. Тобто якщо розбирати радянські протоколи і вносити їх до збірника, видруковувати це було досить складно, а документи ОУН і УПА давалися трохи простіше».
В ілюстративному додатку вміщено 26 фотографій старшин та вояків УПА й підпільників ОУН, 7 фотодокументів УПА й радянських органів влади. Всього у збірнику подано 120 документів, з яких 51 – повстанського походження й 69 – радянських спецслужб, партійних і радянських органів влади, військкоматів тощо.
Редагування і корегування фотоматеріалів та дизайн обкладинки виконав директор музейно-виставкового центру Артур Єфремов.
Видання збірника документів та матеріалів «Національно-визвольна боротьба УПА та підпілля ОУН на Калущині в 1944-1946 рр.» є досить вагомим здобутком в історіографії Калуша, вважає викладач Калуського коледжу економіки, права та інформаційних технологій Олег Ониськів.
«Видання цих документів може бути цікавим не тільки історикам і краєзнавцям, але й студентам. Воно дозволяє сформувати власне уявлення про боротьбу на цих землях. Документи – це є первинний матеріал, який дає змогу без посередників його досліджувати, формувати власну думку», – зазначає Олег Ониськів.
Опубліковані документи й матеріали засвідчують численні факти жертовної самовідданої боротьби українських повстанців і підпільників з радянським окупаційним режимом у 1944-1946 рр.
«Фактично збірник документів за кількістю використаних наукових праць та джерел, а також за якістю використаного науково-методологічного апарату відповідає найкращим зразкам академічної науки, – написав у передмові доктор історичних наук Сергій Адамович. – Навіть не віриться, що книга є досягненням двох ентузіастів-істориків, а не великого колективу авторів. Помітно, що Іван Тимів і Людмила Андрійчук вклали в книгу не лише свою працю, а й серце. Позитив книги у тому, що читач зможе без посередників опинитися в буремних 40-х рр. ХХ століття і через мову документів сформувати власне уявлення про тогочасні події без накладення штампів інших авторів. Треба подякувати авторам, які шляхом доброго археографічного аналізу відібрали архівні матеріали про національно-визвольний рух в межах Калущини для того, щоб молоде покоління українців Прикарпаття та й усієї України могло зрозуміти велику ціну здобуття української незалежності».
Наразі видано два сигнальні примірники книги, яка буде ще доповнюватися, оскільки в процесі роботи науковців було знайдено чимало цікавого і змістовного матеріалу.