Радіо КалушFM (095) 633-12-68 Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний

У Калуші відбулася прем’єра документальної постановки «Спомин» (ФОТО)

Переглядів: 747

Театр «Легенда» присвятив нову постановку 77-ій річниці розстрілу учнів Калуської торгівельної школи.

4 листопада у кінозалі «Час кіно» Палацу культури «Мінерал» відбулася прем’єра документальної постановки «Спомин», яку Калуський муніципальний народний театр «Легенда» створив спільно з Калуським міським телебаченням. Авторка та режисерка постановки - незмінна керівниця театру Леся Піцик.

Як повідомила режисерка, цей задум у неї виник ще два роки тому. Постановка зроблена у вигляді кінохроніки, в основу якої покладені спогади рідних, знайомих, студентів та очевидців трагічних подій, що відбулися 4 листопада 1943 року на Ринковій площі у Калуші. В цей день німецьке гестапо жорстоко розстріляло учнів Калуської торгівельної школи, яких запідозрило у співпраці з ОУН.

У постановці, відзнятій телебаченням, актори театру «Легенда» проникливо і майстерно розказали про розстріляних юнаків. Їхні емоційні розповіді передали той смуток і переживання, які відчули рідні, коли 31 жовтня відбулися арешти 16-20-річних юнаків, та біль втрати, коли їх привселюдно і показово розстріляли на площі.

Йшлося і про торгівельну школу, директором якої був Михайло Гуцуляк, були спогади війта із Підгірок Антона Когута про свого сина Івана Когута, а також епізоди про донос секретарки торгівельної фірми «Ульріх» фольксдойчерки Ковальської на учнів «торгівельки» та самого розстрілу молодих оунівців.

У постановці «Спомин» брали участь актори «Легенди» Олег Відливаний, Ольга Яковина, Тарас Кіндюх, Світлана Солоджук, Наталія Кулай, Леся Бобяк, Христина Вальнюк, Віта Ковальчук, Олег Ониськів, Наталія Калинчук та Марія Ковтун, а також студенти Калуського коледжу економіки, права та інформаційних технологій Владислав Гринів, Володимир Кондратенко та Володимир Коритан, які зіграли юнаків «торгівельки».

За словами Лесі Піцик, щоб якнайкраще відобразити події, вона опрацьовувала матеріали із книг Миколи Когута «Герої не вмирають», Михайла Гуцуляка «Чи сказав правду вітер?», а також збірника наукових статей «Калуські історичні студії», документи з фондів Краєзнавчого музею Калущини та меморіального музею «Калуська в’язниця».

Зйомки постановки відбувались на площі Героїв та в етнографічному музеї вишивки і одягу Прикарпаття Калуської школи №5.

Коли перегляд завершився, глядачі, яких через карантин була обмежена кількість, висловили свою вдячність театралам оплесками. Завдяки їхній грі присутні в залі співпережили трагедію сімей, які втратили своїх синів та братів. 

Леся Піцик подякувала керівництву КМТ та режисеру телебачення Євгенію Білих, акторам театру та дирекції школи №5. Завдяки спільній праці їм вдалося відтворити трагічні сторінки історії міста в новому мистецькому форматі.

На презентації були також присутні родичі деяких розстріляних юнаків. Зокрема, сестра Євгена Коломійця Галина Прокоп’юк зазначила, що постановка їй дуже сподобалася, адже актори відтворили всі ті моменти, які вони з рідними згадують впродовж всіх цих років. Жінка також додала, що її внучка, яка навчається в гімназії, у минулому році підготувала розповідь про цих юнаків і отримала схвальні відгуки. На думку пані Галини, саме на таких прикладах і треба виховувати молоде покоління.

Людмила ПАСТУШОК.

 

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: